Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zderzenie trzech pojazdów na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Popiełuszki [AKTUALIZACJA]
Dzień Jesiennego Liścia dla Igi
Udało się wybudzić Jagodę
Padł rekord. Takiej sumy jeszcze nie zebrano
home > Start > Aktualności > Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Obrady Rady Gminy Biłgoraj 27 stycznia 2012
2012.01.27 17:59 | aktualizacja: 2012.01.28 14:56

Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu

Sześć szkół będzie utrzymywać się samodzielnie z subwencji, pozostałymi pokieruje Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Gminie Biłgoraj. Podjęcie tych, jak podkreślali radni, niepopularnych decyzji, poprzedziła długa i burzliwa dyskusja.
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu

Oświata, była kluczowym punktem obrad, podczas XIX sesji Rady Gminy Biłgoraj. O losach szkół w gminie decydowały czasem 1,2 głosy. O słuszności decyzji przekazana szkół Stowarzyszeniu, przekonywał radnych wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

- Jeśli nie przeprowadzimy zmian w systemie szkolnym to będzie zobowiązanie do rezygnacji z dużych inwestycji jak boiska, kanalizacja, drogi i szereg innych. Zarzucane mi są solary, a każdy nauczyciel w gminie je ma, mówi się, że drogi nie mogą być ważniejsze niż dzieci. Zgadza się, ale jeśli drogi zostaną takie jakie są, to te dzieci po studiach tutaj nie wrócą, bo do czego? do dziurawych dróg i braku perspektyw? Pewnym ludziom zależy, żeby ten region był biedny. Im zależy, żeby nam się nie udało. Jeszcze raz podkreślam - żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana, te szkoły, które będzie prowadzić stowarzyszenie, to będą dalej szkoły publiczne. Gdyby cokolwiek działo się ze stowarzyszeniem szkoły wracają do gminy - wyjaśniał Wiesław Różyński.

Radni nie kryli swoich wątpliwości - My podejmujemy decyzje i to nas się będzie wytykać palcami. Często pojawia się hasło: dbamy o dobro dzieci. Czy faktycznie? Czy jak zlikwidowane zostaną dodatki, to faktycznie nie wpłynie to na poziom nauczania? - pytał radny Muzyka.

- To najtrudniejsza decyzja jaką musiałem podjąć, a jestem drugą kadencję radnym. Początkowo bylem zdecydowanym przeciwnikiem, ale zmieniłem zdanie. To rozwiązanie nie jest doskonałe, ale najlepsze z możliwych - przyznał Marek Małek.

Radny Makarowski stwierdził, że proponowany podział jest niesprawiedliwy - Nie wiem, czy te małe szkoły sobie poradzą. Nie wiem, jak to zostanie zoorganizowane w stowarzyszeniu i jakie konsekwencje to przyniesie - wyrażał wątpliwości Wiesław Makarowski. Swoją opinię wyraził także radny Jan Majewski, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju - Decyzja, którą podejmiemy nie przysporzy chwały ani wójtowi, ani radnym. Ale trzeba ja podjąć w poczuciu odpowiedzialności za gminę. Ale ani my, ani wójt nie czujemy się odpowiedzialni za to co doprowadziło do tej sytuacji. Pojawia się stwierdzenie, że głównym problemem jest nauczyciel. Nie zgadzam się z nim. Nauczyciel jest tylko elementem gry politycznej. Tak naprawdę jest ofiarą. Łatwo mieć pretensje do nauczycieli, ale to nauczyciele w trudnych czasach wspomagali ten naród i mieli dobitny wpływ na to, że jesteśmy w tym punkcie historycznym - argumentował radny Jan Majewski.

Ostatecznie z subwencji będzie utrzymywać się sześć szkół: w Soli, Dereźni, Gromadzie, Dąbrowicy, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Prowadzenie pozostałych, w miejscowościach: Bukowa, Korczów, Smólsko, Wola Dereźniańska, zostanie przekazane Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych.

Oznacza to duże zmiany dla nauczycieli.
- Zdecydowaliśmy z radą pedagogiczną, że spróbujemy prowadzić szkołę z subwencji. Nauczyciele rezygnują z dodatku motywacyjnego, z "trzynastek", zastępstwa będą nieodpłatne. Po wyliczeniach, przy dużych oszczędnościach, powinniśmy się utrzymać - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Mariusz Łęcki, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gromadzie.

W trudnej sytuacji finansowej jest większość samorządów w kraju. Poszukiwanie oszczędności w wielu przypadkach oznacza cięcie kosztów w oświacie. W roku 2011 w Gminie Biłgoraj koszty utrzymania szkół wyniosły 14 mln 166 zł. Z czego subwencja oświatowa wynosiła 8 mln 736 tys.877 zł resztę, czyli 5 mln 429 tys. 717 zł gmina musiała dołożyć ze środków własnych. Przekazanie szkół Stowarzyszeniu lub samodzielne ich prowadzenie ze otrzymywanej subwencji ma przynieść wymierne oszczędności. Jakie dokładnie okaże się w ciągu roku, prawdopodobnie będzie to kwota oscylująca wokół 5 mln.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Gmina Biłgoraj przekazała szkoły Stowarzyszeniu, 2.6000 out of 5 based on 5 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 25027
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (54)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
PL
afc-9b8
~ z boku  Solany dobrze piszą !
2 lutego 2012
+2
-8
PL
5d7-74c
~ mieszkaniec Soli  RADNI ODDALI SZKOŁY I TYLE DOBRZE ŻE NIE BYŁO GŁOSOWANIA NAD SOLĄ BO RADNI SOLSCY ODDALI BY WOJTOWI WŁASNE DOMY NE MÓWIĄC O SZKOLE POLECAM WYSŁUCHAĆ OPINII PRZEWODNICZĄCEGO RADY A TEN TEMAT MASAKRA KTO GO WYBRAŁ OCZYWIŚCIE NAJMĄDRZEJSZA SÓL KTÓRA MA BOISKO W LESIE, ŚMIERTDZACA SZKOŁE, DZIECI W PIŁKĘ GRAJĄ PO KOLANA W PIACHU, I JESZCZE CHCIELI SZKOŁĘ ODDAĆ .DZIEKUJEMY WAM RADNI AHA I W SOLI ROBIĄ "NAJLEPSZE" DOŻYNKI
31 stycznia 2012
+3
-5
PL
8d8-613
~ wasyl  Jeżeli radnym jest ktoś kto nie rozumie dlaczego ludzie go wybrali, to dlaczego mamy od niego wymagać mądrych i rozsądnych decyzji. Tu nie jest potrzebny krzyk, tylko rozum, wiedza i mądrość. Niektórzy radni nie wiedzą co to za wartości. Takimi Pan Wójt może manewrować i ośmieszać.
31 stycznia 2012
+3
-3
PL
b69-c70
~ Dyrektorka  Dyrektorzy mają tyle do powiedzenia na spotkaniach z wójtem co ryby w wodzie
31 stycznia 2012
+1
-3
PL
2a3-87b
~ ble ble  szkoły powinny podejsc pod stowarzyszenia i wkoncu nauczyciele wiedzieli by jak ciezko zarobic na zycie !!!!! Bez dodatkow !:0
30 stycznia 2012
+4
-8
PL
440-e38
~ Do WOLI DER. i RUDY SOL  A ile podpisów zebraliście pod protestem dotyczącym waszego sprzeciwu przekazania Waszej szkoły stowarzyszeniu ?
30 stycznia 2012
+2
-4
PL
18b-409
~ WOLA DEREŻNIAŃSKA I RUDASOLSKA  DZIĘKUJEMY RADNEMU ĆIOSMAKOWI I SOLIDARNEI POLSCE ZATO ŻE UTRZYMALI NASZĄ SZKOŁĘ W STOWARZYSZENIU Z PANEM RADNYM TO MY SOBIE POROZMAWIAMY
30 stycznia 2012
+2
-5
PL
964-498
~ Amadeus  Racja, szofer kończy szkoły za pieniądze podatników, tylko patrzeć jak z szofera awansuje na sekretarza albo doradce... ;)
Scena jak na amerykańskim filmie...
Pamiętajcie o tym na wyborach !!!
30 stycznia 2012
+4
-4
PL
1b1-b1a
~ Sól  Najwyższy czas bracia Solanie, żeby przyjść po rozum do głowy i wziąć przykład z sąsiadów z Majdanu Starego i starać się o własną gminę. Napewno sąsiednie wioski by się do nas przyłączyły. Najwyższy czas zmądrzeć i skończyć z tym dziadostwem z Biłgoraja.
29 stycznia 2012
+5
-4
PL
a19-94c
~ Kasa  Komendant nowej Straży Gminnej też za Wasze gminne podatki studiował
29 stycznia 2012
+4
-5
mac  przecież gra toczy sie tylko o karte nauczyciela która daje nauczycielom niewyobrażalne przywileje, nie chodz o żadne dzieci. Szkoły dalej bedą jak były, tylko że w szkołach nieprowadzonych przez samorządy nieobowiązuje karta nauczyciela. Koniec 13, 14 rocznych urlopów i gwarancji wysokich zarobków za 18 godz/ tyg
29 stycznia 2012
+7
-14
PL
263-5d1
~ -e.....a  A i owszem, wójt studiował za gminne pieniądze...
29 stycznia 2012
+3
-6
PL
4ee-cf4
~ EFGIENIUSZU  STRAŻ TO KOLEJNĄ KASE POŻRE Z GMINY , CHYBA ŻE BEDZIE KRZYWDZIĆ MIESZKANCÓW, KTÓRZY I TAK MAJĄ DOSYĆ OPŁAT I PODATKÓW
CIEKAWE CZY WÓJT I SEKRETARZ STUDIOWALI ZA GMINNE PIENIĄDZE ?????
ZOSTAWCIE MIESZKAŃCÓW , WEŚCIE SIE ZA PORZĄDKI W BIUROWCU
29 stycznia 2012
+2
-5
PL
42b-d7b
~ Bukowa  Gratulacje dla Beaty Wnuk , rodziny Malców, Pani dyr. Teresy Kowal, Pani sołtys Anny Małysza(krążałki). Za sukces jaki osiągneli - czyli za przekazanie szkoły pod stowarzyszenie. Ledwo,ledwo jednym głosem ale jednak wam się udało.Gratulacje jeszcze raz i powodzenia pod stowarzyszeniem ! Bukowa wam tego nie zapomni.
29 stycznia 2012
+9
-9
PL
d90-0fb
~ Ełgieniurz  Komu potrzebna staż gminna ? Budżetowi.Ściągnie od "miszczów" za kierownicą konkretną kasę na inwestycje!!!Bardzo dobry pomysł i dziwne że tak późny.
29 stycznia 2012
+5
-3
PL
42b-d7b
~ do Cismów  Radny Małek drugą kadencję szefem komisji oświaty a zero własnego myślenia krótko mówiąc to jedna z większych pomyłek. Nic nie wnosi ,a kasę trzepie hahaha
29 stycznia 2012
+7
-5
PL
4ee-cf4
~ Ważne pytania na sesję  Komu potrzebna staż gminna ? - może etaty dla znajowmych o wątpliwych kwalifikacjach
Czy wójt i sekretarz za swoje studiowali , czy za gminne pieniądze ?
A teraz nie może zapewnić wykształcenia podstawowego dla dzieci z gminy ?
Czy w związku z powstaniem stowarzyszenia obsługa oświaty zostanie zredukowana o 50% - etaty i pobory ?
Czym uzasadnione kilkutysięczne zarobki w administracji przy nędznym budżecie ?
29 stycznia 2012
+4
-5
PL
363-c4b
~ vox populi  Megalomania wójta sięgnęła zenitu.Może trzeba zadac sobie pytanie- czy ja nadaję sie do pełnienia tej roli,a może ta rola mnie przerasta.To już druga kadencja, a nadal brak perspektywicznej wizji i pomysłów.Tak "rządzić" potrafi każdy.Degrangolada.
29 stycznia 2012
+3
-5
PL
18b-409
~ CIOSMY  MY MAMY SWÓJ ROZUM I WARA OD NAS!!!!!!!
29 stycznia 2012
+3
-8
PL
3f5-fe3
~ Firma  Radny Muzyka z Soli głosował za oddaniem szkół stowarzyszeniu. Kto wie dlaczego? Jak pan wójt przekonał radnego?
29 stycznia 2012
+3
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl