Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.11.14 10:03

Prof. Łobejko: to nie innowacje nas zniewalają, to my sami

To nie innowacje nas zniewalają, to my się sami zniewalamy ? uważa prof. Stanisław Łobejko ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Prof. Łobejko: to nie innowacje nas zniewalają, to my sami
Prof. Łobejko: to nie innowacje nas zniewalają, to my samiFot. K. Kubicka-Żach

Podczas warsztatu na temat innowacji w ramach szkolenia dla dziennikarzy Prasowa Akademia Pieniądza XXI, Łobejko zaznaczył, że błędnie mówi się, iż ?innowacje nas zniewalają?. ?To my się sami zniewalamy, kiedy np. widzimy kierowcę piszącego sms za kierownicą, to chyba coś jest nie tak? ? powiedział.

Profesor podkreślił, że innowacje to ogromne pole możliwości. ?Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, będziemy sobie drukować jedzenie, i nie mówmy, że może tak, może nie, to będzie tylko kwestią tego, ile osób będzie z tego korzystało? ? powiedział. Przytoczył też przykład karoserii samochodu wydrukowanej na drukarce 3D.

Łobejko zaznaczył, że wszystkie innowacje są możliwe dzięki rozwojowi nauki i technologii. ?Też jest to innowacja, że ktoś wymyśli drukarkę, która będzie drukować buty, ktoś inny drukarkę, która będzie drukować guziki, bo może za pomocą tej samej drukarki nie będziemy drukować wszystkiego? ? dodał.

Jego zdaniem nowy termin, który zdominuje kolejną (czwartą) rewolucję przemysłową to rozszerzona rzeczywistość. Łączy ona dwie rzeczywistości ? rzeczywistą i wirtualną.

Przytoczony przez profesora łatwy do zrozumienia przykład użytkowy poszerzonej rzeczywistości to wykorzystanie hełmu z goglami, których przednia szybka to ekran ciekłokrystaliczny. Mogą być one używane np. przez inżyniera budownictwa. Będąc na terenie budowy, widzi on, jak będzie wyglądał już zbudowany budynek, dzięki czemu może uniknąć wielu błędów projektowych.

Gogle takie mogą być też pomocne dla studentów medycyny, którzy dzięki poszerzonej rzeczywistości, mogą wykonywać operacje na fantomie chorego człowieka. ?A będą się czuli, jakby kroili człowieka, bo on będzie leżał przed nimi na stole? ? podkreślił. Jak dodał profesor, jest to już wykorzystywane w krajach rozwiniętych.

Łobejko podał też przykład japońskiej piosenkarki Hatsune Miko. ?Jest to byt wirtualny, który jako hologram występuje na scenach, (?) ludzie przychodzą na koncerty, słuchają jej śpiewu, ktoś kto jest na widowni ma wrażenie, że to żywa osoba, co ciekawsze ona śpiewa swoim głosem, który jest komputerowo syntetyzowany, muzyka też jest komputerowo tworzona? ? tłumaczył profesor.

Pojawia się pytanie, jak roboty traktować, i czy to jest bezmyślna maszyna. ?Japończycy zastanawiają się nad rozwiązaniami prawnymi nadającymi takim tworom pewną formę osobowości prawnej. ?Jeśli robot zarabia pieniądze, to komu należy je płacić ? czy temu, który stworzył robota?? ? powiedział.

W opinii Łobejki to są problemy moralne i społeczne, przed którymi ?jako społeczeństwo stoimy i musimy je rozwiązać, to wyzwania, które stoją przed nami i kolejnymi pokoleniami?.

Według profesora, nie uciekniemy od tego, że coraz więcej osób będzie bezrobotnych, ludzie nie będą mieli pracy.

?Nie dlatego, że jest kryzys ekonomiczny, to nie jest ta sytuacja, ludzie nie będą mieć pracy, bo zastąpią ich maszyny. Dlaczego jednak mamy się tym martwić, że nie będziemy mieli chleba, ale może chleb będziemy mogli sobie sami wyprodukować, bo będą takie maszyny?? ? podkreślił.

Czy to nie oznacza, że zostaniemy wyeliminowani z rynku jako ludzie? ?Trzymałbym się wersji, że po to tworzymy nowe technologie, żeby nasze życie było lepsze jakościowo, żeby nam się lżej pracowało, żebyśmy popełniali mniej błędów? ? zaznaczył Łobejko.

Profesor przytoczył przykład holoportacji. ?Rozmawiając za pomocą telefonu komórkowego, będziemy przed sobą widzieli osobę, z którą rozmawiamy w postaci hologramu. Taka funkcja już działa, jest jeszcze droga, duża, nieporęczna, ale wiele innowacji na początku było drogich, nieporęcznych, nieprzystępnych, to jest tylko kwestia czasu? ? dodał.

Jak wyjaśnił Łobejko, sztuczna inteligencja to algorytmy matematyczne, których celem jest umożliwienie urządzeniu komputerowemu naśladowania umysłu ludzkiego w procesie podejmowania decyzji. Chodzi o to, żeby robot nie wykonywał tylko takich czynności, które są następstwem polecenia człowieka, ale aby maszyny były ?myślące?, czyli próbowały naśladować człowieka w procesach decyzyjnych, rozważając wiele różnych alternatyw.

 

?Firmy pracują nad tzw. inteligentnymi asystentami, wiec można sobie wyobrazić, że niedługo będą inteligentni dziennikarze, mówię tu o sztucznej inteligencji. Taki asystent będzie prowadził rozmowy z nami, na razie prowadzą głównie w postaci wyświetlanych komunikatów ? podpowiedzi, co wypełnić w przypadku rejestracji itp.? ? zaznaczył. Jak dodał, to są początki, bo rozwój polega na tym, że będzie to konwersacja głosowa i wkrótce każdy komputer będzie w tę funkcję wyposażony - maszyna będzie z nami rozmawiała.

Warsztat ?Innowacyjność: moda, czy konieczność?? odbył się 14 października w Centrum Prasowym PAP w ramach szkolenia Prasowa Akademia Pieniądza XXI, którą Polska Agencja Prasowa realizuje przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 327

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 15:58 Biłgoraj
"Z wartościami do ludzi"
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
dzisiaj, 13:15 Biłgoraj
Jest data otwarcia basenu. Ogłoszono przetarg na przebudowę starej części
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 09:44 Tarnogród
21 strażaków walczyło z ogniem
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
dzisiaj, 09:19 Biłgoraj
Kiedy nowe rady rozpoczną kadencję?
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
dzisiaj, 14:01 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
50 druhów zasili szeregi OSP
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w środę, godzina 10:53 Region
33-latek z powiatu podejrzany o wykorzystanie nastolatki trafił do aresztu
we wtorek, godzina 13:08 Biłgoraj
Janusz Rosłan żegna się ze stanowiskiem burmistrza i dziękuje mieszkańcom
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w niedzielę, godzina 14:15 Biłgoraj
Frekwencja w drugiej turze wyborów [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl