Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.03.01 13:40 | aktualizacja: 2017.03.01 13:45

O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w LO im. ONZ w Biłgoraju zorganizowane zostało spotkanie z Agnieszką Jaczyńską z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież mogła posłuchać o historii, a także obejrzeć film opowiadający o losach jednego z żołnierzy niezłomnych Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".
O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"
O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"

Spotkanie rozpoczęło się w środowe przedpołudnie, 1 marca, w auli LO im. ONZ w Biłgoraju. Gościem była Agnieszka Jaczyńska z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie opowiadała młodzieży o historii.

"Żołnierzami wyklętymi" nazywa się żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nie uznali narzuconej odgórnie władzy Stalina. To antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Ich liczbę szacuje się na około 180 tysięcy osób. W prowadzonych przeciwko nim operacjach zginęło 8 tys. żołnierzy. Na kolejne 8,5 tys. sądy wydały wyroki śmierci, z czego połowa była wykonana. Kolejne 20 tys. osób poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Mówi się o nich jako cichych bohaterach, którzy chcieli i umieli walczyć o niepodległą Polskę.

- Oni nie widzieli możliwości funkcjonowania w nowej rzeczywistości, świadomi byli tego, że ten nowy system z pewnością nie sprawi, iż Polska powojenna będzie w pełni państwem niezależnym i suwerennym, a był to główny cel, któremu poświęci swoje życie w okresie II wojny światowej i okupacji, często związani z działalnością polskiego państwa podziemnego, bądź innych organizacji konspiracyjnych - mówiła Agnieszka Jaczyńska.

Jednym z żołnierzy niezłomnych, bo tak też nazywani się żołnierze wyklęci, był Hieronim Dekutowski ps. "Zapora", któremu poświęcono film, zaprezentowany został podczas środowego spotkania z młodzieżą.

- Moim zdaniem jest to film szczególny, ponieważ przywołuje pamięć wyjątkowej osoby. Chciałabym, żebyście pamiętali o tym, że jest to człowiek, który po walkach wrześniowych '39 roku przedostaje się do Anglii, przechodzi tam szkolenie i staje się cichociemnym, zostaje zrzucony nad okupowaną Polską i dostaje przydział do struktur Armii Krajowej na terenie Lubelszczyzny. Przez cały okres okupacji działał na tym terenie, m.in. na terenie Biłgorajszczyzny. Po wojnie próbuje się ujawnić - opowiadała dalej Agnieszka Jaczyńska.

Okazało się jednak, że nie jest to możliwe i że jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa dawnych dowódców AK. Nie mógł liczyć na powrót do normalnego życia, dlatego zdecydował na walkę w drugiej konspiracji, a wraz z nim ogromna część jego podkomendnych jeszcze z okresu okupacji niemieckiej.

Jest to postać tragiczna, ze względu na okoliczności śmierci Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Tę niezwykłą historię mogła poznać młodzież uczestnicząca w spotkaniu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4597
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f42-b64
~ obiektywnie   Kto mieczem wojuje ten od miecza przepadnie - tak się skończy nakręcanie narodowej nienawiści, której najbardziej ulegają oszołomy i niewykształcone ciemniaki, nie biorący pod uwagę prawdziwej wiedzy historycznej, osoby które lubią nienawiść - na pewno wymagają pomocy psychiatrycznej.Niektórym ten zamęt służy w celach socjotechnicznych, ale wszystko do czasu, Polacy nie durni, żeby ulegać negatywnym emocjom.
5 marca 2017
+1
-0
PL
34d-4cc
~ Jasio   Dokładnie szlak bojowy Zapory ! Opisał Jerzy Jóżwiakowski w książce ! AK na Zamojszczyżnie !
5 marca 2017
brak ocen
PL
90a-fcd
~ Uli  do ~ biało-czerwony   Dziecko - co innego jest podziemie niepodległościowe a co innego zwykły bandytyzm. Żołnierze wykleci byli wyklinani przez ludność bo to byli bandyci. Żołnierze patrioci, którzy chcieli pokonać armie czerwona i LWP strzelając w plecy - to byli samobójcy, podobnie jak powstańcy warszawscy. Po sad historii trzeba postawić ich dowódców, ale to przerasta IPN zajęty głownie "Bolkiem" itp.
5 marca 2017
+1
-1
PL
90a-fcd
~ Uli  do ~ gyt   Na pewno nie oszołomów!!!!
5 marca 2017
+1
-0
US
aeb-474
~ podpora  do ~ Jan   Jan !, jestes niedoukiem zawsze byli bandyci i bedą nawet wśród twoich kolegów ,przyjaciół jeśli dałbyś im broń byłoby ciekawie .Poczytaj akta ubeckie troszkę książek i przestań generalizować.może należysz do potomków tych, którch nazwiska widniały na tablicy powieszonej na komendzie policji.A od Zapory won !
2 marca 2017
+4
-11
PL
124-29a
~ prostak co nic nie wie   zawsze mnie smieszyło to spedzanie szkół na te spedy hehe bo by nikt nie przyszedł
1 marca 2017
+10
-2
PL
9b2-824
~ gyt   http://swierszcz.gouk.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=206,dlaczego nie mówi się o klerze zdrajców z Targowicy?A gdzie msze w Biłgoraju za wyklętych?Ktoś nie zapłacił?A miejscowa władza jakoś z wieńcami pod pomniki też nie chodziła.Czy Biłgoraj to miasto komuchów?
1 marca 2017
+1
-8
PL
ade-2c0
~ Jan   Tak, tak to byli bohaterowie wielcy. Szczególnie ci co napadali na punkty kasowe i strzelali do mierniczych co chłopom przydzielali parę morgów ziemi, żeby z głodu nie pomarli. Bo przecież możnowładcy co zwiali jeszcze w 1939 roku do Anglii i Ameryki to oni nie zamierzali wracać do zrujnowanego kraju i orać swoje latyfundia. Dlatego z tych 75 ton złota co przez Rumunię przemycili do zachodnich banków to opłacali miejscowych, żeby strzelali do przedstawicieli gminnych władz. A przecież wojna się skończyła, armie zostały zdemobilizowane, większość społeczeństw przystąpiła do odbudowy swoich krajów. Gdyby amerykański żołnierz nie uznał podpisanego traktatu pokojowego i dalej strzelał by do Niemców to jego czekałby sąd polowy i wyrok za złamanie rozkazu. A w Polsce jakieś partyzanty dalej strzelali do swoich rodaków bo nie podobała im się władza. Ciekawe, że ci co tak hucznie obchodzą dzień żołnierzy wyklętych i gloryfikują ich czyny i plują na tamtą władzę, jednocześnie chlubią się tytułami profesorskimi, emeryturami sędziowskimi która władza ta im te apanaże i profity nadała. Całkowita schizofrenia wieku starczego.
1 marca 2017
+13
-4
PL
30a-b00
~ biało-czerwony   Żołnierze wyklęci walczyli również z komuszymi dekretami, w szczególności z dekretem o reformie rolnej i tzw. nacjonalizacją przemysłu. Niejeden z tych, którzy wyciągnęli ręce po cudzą własność np. ziemię, był piętnowany przez podziemie niepodległościowe. I miał szczęście, jeśli skończyło się to tylko laniem sztachetą po tyłku. Niejeden delegat z powiatu ds. reformy rolnej zawisł na gałęzi, niejednemu mierniczemu połamano ręce. Teraz, gdy mamy wolną? Polskę i czcimy żołnierzy wyklętych, należało by przywrócić sprawiedliwość i zwrócić zagrabiony majątek ich prawowitym właścicielom. Najwyższy ku temu już czas!
1 marca 2017
+6
-5
PL
fb1-5db
~ mw   Ja cały czas słyszę o cierpieniu narodu, a nic nie słychać o rozliczeniach. Ilu sędziów i prokuratorów zostało skazanych na więzienia i śmierć za te wyroki?
1 marca 2017
+11
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
w czwartek, godzina 14:01 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
w piątek, godzina 20:04 Kolonia Sól
Dachowanie w gminie Biłgoraj [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 08:06 Gmina Księżpol
Tragiczna historia młodej mamy poruszyła mieszkańców. Trwa zbiórka
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w piątek, godzina 08:08 Księżpol
4 konkursy na dyrektorskie stanowiska
w piątek, godzina 12:03 Biłgoraj
Pożegnanie klas maturalnych i wręczenie stypendiów w RCEZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w czwartek, godzina 18:33 Dąbrowica
Samochód wypadł z drogi. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Uroczyste zakończenie roku dla maturzystów z wręczeniem stypendiów w I LO im. ONZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
w piątek, godzina 09:20 Sokołówka
Prawie pół miliona zł strat po pożarze garażu z samochodami
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 14:21 Biłgoraj
Mali wokaliści opanowali scenę
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
19 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w piątek, godzina 17:48 Biłgoraj
Oni spełniają marzenia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl