Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Nowa pracownia fryzjerska w ZSZiO
TIR dachował w Olszance
Tragedia w Biszczy. Jest akt oskarżenia przeciwko 21-latkowi
Wykonawca wybrany. Rozpoczyna się budowa centrum handlowego
home > Start > Aktualności > Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2017.07.14 10:13

Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia

5 mężczyzn włamywało się do mieszkań na terenie Biłgoraja, Chełma, Przemyśla, Jarosławia, Rzeszowa i Legnicy w okresie od maja 2014 r. do maja 2016 r. Gang został zatrzymany, akt oskarżenia pod koniec czerwca trafił do Sądu Okręgowego w Zamościu.
Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia
Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia

Sposób działania (tzw. modus operandi ) sprawców na przestrzeni wskazanego okresu czasu był co do zasady niezmienny, pomimo różnych konfiguracji osobowych związanych z dokonywaniem przestępstw.

Sprawcy wybierali na ogół mieszkania w blokach, poza swoim miejscem zamie szkania (zamieszkują w Lublinie i Warszawie). Upatrzywszy mieszkanie, podejmowali jego obserwację. Następnie po wejściu na klatkę schodową, przykładając ucho do drzwi wejściowych mieszkania nasłuchiwali, czy domownicy są wewnątrz. Upewniwszy się, że mieszkanie jest puste, za pomocą narzędzi mechanicznych (np. śrubokrętów) wyłamywali wkładki zamka lub zamków podklamkowych i wchodzili do mieszkania. Z jego wnętrza zabierali na ogół pieniądze w różnych walutach, wartościowe przedmioty w postaci np. biżuterii czy sprzętu audiowizualnego i elektronicznego, jak też i inne rzeczy, często niewielkiej wartości.

W kilku przypadkach etap przestępstwa zakończył się na usiłowaniu, którego powodem były np. dodatkowe zabezpieczenia drzwi nie pozwalające do stać się do wnętrza mieszkania, brak przedmiotów pozostają cych w zainteresowaniu sprawców lub spło szenie przez innych mieszkańców.

Charakterystyczny sposób działania sprawców pozwolił w znacznej liczbie przypadków na ustalenie ich tożsamości i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Umożliwiły to opinie biegłych z zakresu głównie daktyloskopii i mechanoskopii, będące wynikiem badania śladów pozostawionych na miejscu przestępstw. Biegli z zakresu daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie skupili się na badaniu śladów małżowin usznych, których odciski sprawcy pozostawiali na drzwiach wejściowych mieszkań. W wyniku badań porównawczych ze śladami takich małżowin pobranych od typowanych sprawców formułowano wnioski o zgodności śladów z miejsc zdarzenia z materiałem porównawczym. Z kolei biegli z zakresu mechanoskopii wnioskowali o tożsamości śladów pozostawionych na wkładkach zamków drzwi wejściowych ze śladami na narzędziach zatrzymanych od sprawców. W tym wypadku wydawane były opinie, iż przedmiotowe narzędzia służyły do przełamywania wskazanych zamków.

W ten sposób możliwe zostało przypisanie sprawcom w sumie 24 czynów zabronionych.

Piotrowi P., Danielowi M. i Sebastianowi P. prokurator zarzucił popełnienie wspólnie i w porozumieniu 6 czynów, przy czym jeden dotyczył działania w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk), a 5 - kradzieży z włamaniem w dniu 9 maja 2016 r. do pięciu mieszkań na terenie Przemyśla, Jarosławia i Biłgoraja (art. 279 § 1 kk).

Piotrowi P. zarzucono dodatkowo popełnienie dalszych 15 czynów polegających na kradzieżach z włamaniem do mieszkań w Chełmie i Biłgoraju w latach 2014-2015. Kolejnego czynu dopuścił się w 2014 r. w Rzeszowie razem z innym podejrzanym - Janem G., a następnego - w 2016 r. w Legnicy razem z  Dawidem W. Dawidowi W. zarzucono ponadto posiadanie w chwili czynu 4,99 grama substancji psychotropowej (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Piotr P., Daniel M. i Sebastian P. przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Złożyli również wyjaśnienia na temat innych czynów, o których sprawstwie organy ścigania nie miały wiedzy. Wyjaśnienia te były podstawą do uzupełnienia zarzutów wobec Piotra P. W uznaniu tego faktu prokurator uzgodnił z tymi trzema podejrzanymi wnioski o dobrowolne poddanie się karze z zastosowaniem nadzwyczajnego złagodzenia kary. Uzgodnione kary to pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, które w normalnych warunkach nie byłoby wobec podejrzanych możliwe. Przykładowo, z Piotrem P. uzgodniono karę pozbawienia wolności 3 lat z zawieszeniem wykonania na lat 6.

Z uwagi na dobrowolne poddanie się karze, akt oskarżenia został w zakresie Piotra P., Daniela M. i Sebastiana P. uzupełniony o stosowny wniosek prokuratora wydany w oparciu o treść art. 335 kpk.

Dawid W. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu dwóch czynów, natomiast Jan G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanemu mu, jednego czynu.

Postępowanie w zakresie 11 dalszych czynów zostało przez prokuratora umorzone, bowiem z opinii biegłych CLK w Warszawie wynikało niezbicie, że dokonał ich Dominik K., który od lipca 2015 r. nie żyje (zginął w wypadku samochodowym).

Łączna kwota utraconego i nie odzyskanego w wyniku wszystkich opisanych kradzieży z włamaniem mienia wynosi nie mniej niż 94 171 zł.

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Usiłowanie dokonania takiej kradzieży karalne jest na równi z samym jej dokonaniem. Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej grozi z kolei kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Gang włamywaczy zatrzymany. Jest akt oskarżenia, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratur... dodany
 
Odsłon: 4806
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
df4-773
~ logan  jak ma byc w sadach i prokuraturze porzadek,jak w ministerstwie sprawiedliwosci taki burdel.Ministerstwo Ziobry klamie,mowiac ze w zachodniej Europie sedziow wybiera parlament i tu powolalo sie na Niemcy,Danie,Szwecje,Hiszpanie,Austrie i Holandie .Wiec sprawdzilem-wszedzie w tych krajach sedziow powoluje Krajowa Rada Sadownicza lub na jej wniosek Prezydent,Krol lub minister.Wyjatkiem sa Niemcy,gdzie kazdy land ma swoj sposob.
14 lipca 2017
+7
-4
7b8-024
~ aa  do ~ logan  pewnie liczy, że ciemny lud pisowski to kupi...
14 lipca 2017
+5
-4
99e-33f
~ 23gf  http://niezalezna.pl/93985-zlodzieje-w-togach-sedziowie-kradli-co-popadnie-pendrive-wiertarka-teraz-nawet-spodnie a czemu oni mają siedzieć?Jaki sędzia siedzi za to że kradł?
14 lipca 2017
+4
-1
539-302
~ tag-h  do ~ 23gf  Żeby było śmieszniej w ciągu chyba ostatnich siedmiu czy ośmiu lat takich przypadków w całym kraju było PIĘĆ i te pięć przypadków jest cały czas wałkowanych przez polityków i internetowych omnibusów. Nawet w linkowanym artykule jest mowa o sędzim, który w chwili kradzieży był stanie spoczynku (wywalili go bo miał problemy z głową). Śmiech, ale PiSowski ciemny lud wszystko kupi, byle komuś, tak zwyczajnie, bezinteresownie, po katolicku dowalić.
15 lipca 2017
+2
-2
d9a-181
~ pamiętacie  był taki paragraf swego czasu jak jechałeś nietrzeźwy rowerem to szedłeś siedzieć i co a no i zrezygnowali z tego bo to dla nich duży koszt
tak samo i tutaj oni nie okradli instytucji państwowej tylko ludzi gorszego sortu więc po co państwo ma płacić za ich odsiadkę może trzeba prywatne więzienie i ci okradzeni niech jeszcze zapłacą za trzymanie i karmienie ich
a może by tak takie prawo wprowadzić ukradłeś 100 zł masz oddać 200 zł i po co więzienia i areszty
14 lipca 2017
+2
-1
5b6-e42
~ fff  Sądy i prokuratury w tym kraju to jakiś żart.
Poczytajcie jaki cyrk w Zamościu był:
http://wyborcza.pl/1,87648,17508093,30_sekund_picia_nalewki.html
14 lipca 2017
+4
-0
df4-773
~ logan  prokuratura ma dowody na tacy i idzie na uklad z lachudrami?Noz sie w kieszeni otwiera!Co, naiwny prokurator liczy,ze pojda do uczciwej pracy?Mam nadzieje,ze nastepne wlamanie trafi na mieszkanie prokuratora,moze zmadrzeje!
14 lipca 2017
+9
-1
ef8-b86
~ .  Niezły cyrk. 24 włamania i nikt nie pójdzie siedzieć.
Zobaczycie, że z tą od biura podróży będzie podobnie, przyzna się do wszystkiego, okaże skruchę i dostanie symboliczne zawiasy.
14 lipca 2017
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl