Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
TIR dachował w Olszance
Tragedia w Biszczy. Jest akt oskarżenia przeciwko 21-latkowi
Wykonawca wybrany. Rozpoczyna się budowa centrum handlowego
30-latek uratował właściciela płonącego domu
home > Start > Kraj > Mularczyk o analizie BAS: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.09.11 09:13

Mularczyk o analizie BAS: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze

Biuro Analiz Sejmowych stoi na stanowisku, że w świetle dokumentów międzynarodowych, Polsce przysługują wobec RFN roszczenia odszkodowawcze - powiedział PAP inicjator prac analitycznych nad polskim prawem do reparacji wojennych, poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.
Mularczyk o analizie BAS: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze
Mularczyk o analizie BAS: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawczeFot. PAP/R.Pietruszka

Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad ekspertyzą dot. możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, o którą wnioskował Arkadiusz Mularczyk (PiS) - poinformował PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Ekspertyza trafiła w ręce posła PiS A. Mularczyka w sobotę.

Dokument w całości znajdzie się na stronie internetowej Kancelarii Sejmu w poniedziałek. Poseł A. Mularczyk w wywiadzie dla PAP przedstawił najważniejsze tezy zawarte w analizie sporządzonej przez Biuro Analiz Sejmowych.

PAP: Kto sporządził ten dokument, tę analizę? Czy pod ekspertyzą są podpisy autorów?

AM: Ekspertyzę sporządziło Biuro Analiz Sejmowych. Wiem, że nad ekspertyzą pracował zespół prawników, a bezpośrednim autorem jest prof. Robert Jastrzębski. Opinię zaakceptował wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych dr Przemysław Sobolewski.

PAP: Ile stron liczy ten dokument?

AM: Dokument liczy 40 stron. Jest to opinia, która w sposób kompleksowy podchodzi do kwestii reparacji wojennych od czasu I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Polski i postępowania Niemiec wobec innych krajów poszkodowanych przez II wojnę światową.

PAP: Czy w tym dokumencie zawarta jest konkluzja, że Polska nie straciła swojego prawa ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec?

AM: W opinii sporządzonej przez Biuro Analiz Sejmowych jest odwołanie się do 140 pozycji z literatury polskiej i międzynarodowej, w szczególności dotyczy ona możliwości dochodzenia przez Polskę roszczeń od Niemiec za szkody spowodowane przez II Wojnę Światową w związku z umowami międzynarodowymi, które zawarły Niemcy w tej sprawie. Ta kompleksowa opinia porównuje jak rozwijały się problemy reparacji wojennych od czasów I wojny światowej, poprzez II wojnę światową aż do lat 90., kiedy to nadal były wypłacane przez Niemcy reparacje za II wojnę światową.

PAP: Gdyby chcieć dokonać syntetycznego ujęcia tego dokumentu, to jakie są główne konkluzje?

AM: W kilku zdaniach: w związku z tym, że Polska poniosła największe straty ludności, majątku narodowego, największe straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich, w związku z tym, że Niemcy prowadziły politykę okupacyjną, która polegała na celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności, a także w związku z tym, że intensywnie eksploatowano społeczeństwo polskie, poprzez przymuszanie do pracy, celowo niszczono polski majątek narodowy, Biuro Analiz Sejmowych stoi na stanowisku, że w świetle zapisów konwencji haskiej, konferencji poczdamskiej i praktyki międzynarodowej, Polsce przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Więcej: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 74

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl