Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.11.06 11:52

Pieniądz w obrocie. Ekspert: pieniądz gotówkowy jest wciąż istotnym elementem obrotu

Tradycyjną metodą płatności jest obrót pieniądzem gotówkowym, który emitowany jest w formie monet czy banknotów. Nowe sposoby płacenia, które stopniowo wprowadzano do obiegu to m.in. czeki, weksle, czy w końcu karty płatnicze i pieniądz w formie elektronicznej ? wylicza Tomasz Mironczuk z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, ekspert i wykładowca Prasowej Akademii Pieniądza XXI.
Pieniądz w obrocie. Ekspert: pieniądz gotówkowy jest wciąż istotnym elementem obrotu
Pieniądz w obrocie. Ekspert: pieniądz gotówkowy jest wciąż istotnym elementem obrotuFot. K. Kubicka-Żach

Mironczuk zaznaczał podczas wykładu dla dziennikarzy na temat ?Pieniądz i polityka pieniężna?, zorganizowanego w ramach projektu PAP21, że pieniądz gotówkowy jest cały czas istotnym elementem obrotu gospodarczego i jest powszechnie wykorzystywany w realizacji płatności. Jednak ma obecnie konkurencję - karty płatnicze i kredytowe.

Jak powiedział ekspert, karty na początku służyły płatnościom na rzecz firm dostarczających usługi, sieci handlowych, w których wystawcą karty był jednocześnie podmiot przyjmujący zapłatę. Akceptacja płatności odbywała się przy założeniu znajomości klienta i jego zdolności kredytowej. Potem karta płatnicza i kredytowa została wprowadzona do banków jako produkt bankowy. Wystawcami kart były banki i firmy.

Jak podkreślił Mironczuk, dzięki rozwojowi nowych technologii i upowszechnieniem komputerów wzrósł elektroniczny dostęp do usług bankowych, rachunków, rozliczeń. Dostęp do usług bankowych i rozliczeń może być realizowany za pomocą komputerów, telefonów komórkowych, tabletów. Obecność w banku staje się coraz mniej niezbędna.

Według eksperta rynek elektronicznych usług płatniczych jest bardzo konkurencyjny i tańszy niż obrót pieniądzem gotówkowym lub kartami. Wynika to z niższych kosztów zapewnienia infrastruktury

i niższych kosztów progowych.

?Przy obrocie pieniądzem gotówkowym problemem klienta była i jest fizyczna ochrona posiadanych pieniędzy. Bank taką ochronę zapewniał za pomocą skarbców i kas? ? powiedział Mironczuk. Jak zaznaczył, obecnie ważne jest sprostanie innemu wyzwaniu, jakim jest cyberbezpieczeństwo. Obrót bezgotówkowy, transfery internetowe, elektroniczny dostęp klientów do rachunków wymagają zabezpieczenia, aby nikt niepowołany nie posiadał danych klienta, by nie nastąpiła kradzież tożsamości, czy bank nie doświadczył ataku hakerów na systemy.

Mironczuk przypomniał, że płatności elektroniczne są związane z handlem internetowym - wymiana niezbędnych informacji pomiędzy stronami dokonuje się automatycznie, np. wypełnienie danych kupującego i sprzedającego, i decyduje o właściwym dostosowaniu technologii obrotu towarami i usługami do technologii płatniczej.

Ekspert dodał, że bezpieczeństwo płatności i dostawy jest zapewnione przez elektroniczną identyfikację i weryfikację sprzedawcy. Sprzedawcy muszą być przy rozpoczęciu obsługi przez bank sprawdzeni. Pewność i szybkość operacji jest zapewniona przez działające w trybie rzeczywistym systemy rozliczeniowe.

Jak zauważa ekspert, pomimo tego, że koncepcja funkcjonowania kart kredytowych i płatniczych ma już ponad 100 lat, to w dalszym ciągu następuje ich innowacja. Karta kredytowa upowszechniła też kredyt konsumencki. Obciążenie z tytułu płatności kartą kredytową następuje w ciężar limitu, który wyznaczany jest na podstawie wiarygodności kredytowej klienta. Umożliwia to faktyczne odroczenie spłaty przez klienta i powstaje zobowiązanie o charakterze kredytowym.

Z kolei karty debetowe (płatnicze) pozwalają na obciążenia do wysokości salda dostępnego na rachunku. W czasach, gdy systemy bankowe nie były podłączone do sieci elektronicznej lub komunikacja odbywała się okresowo (działanie w trybie off-line), karta kredytowa była jedynym możliwym rozwiązaniem. Przejście na łączność on-line dopuściło weryfikację dostępności środków w kilka sekund.

Część plastikowa karty płatniczej, oprócz tego, że jest na niej zapisany numer i podstawowe dane właściciela, umożliwia weryfikację autentyczności i zapewnia bezpieczeństwo składanej dyspozycji. W przypadku zagubienia lub kradzieży karty, zgłoszenie tego faktu do centrum rozliczeniowego powoduje zablokowanie możliwości transakcji z użyciem tej karty.

Jak dodaje wykładowca, innowacjom podlegał również sposób użycia kart płatniczych. Karty wypukłe były uwierzytelniane przez odbicie ich w specjalnym urządzeniu, które przebijało dane karty na blankiet transakcji. Kolejnym etapem było używanie kart z paskiem magnetycznym, w którym były zapisane dane. Następnie na rynek weszły karty z procesorem (chipowe), który również należało zetknąć ?galwanicznie? z terminalem. Obecnie coraz powszechniejsze są karty zbliżeniowe (np. Pay Pass), które wymagają jedynie zbliżenia. Upowszechnia się także łączenie kart płatniczych z telefonem komórkowym lub wykorzystywaniem karty procesorowej telefonu do zapisania danych dotychczas zapisywanych w karcie kredytowej.

Wykład zatytułowany ?Pieniądz i polityka pieniężna? został wygłoszony podczas warsztatu w PAP w dniu 24 czerwca 2017 r.

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 295

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 10:39 Biłgoraj
Policjant z biłgorajskiej jednostki wśród najlepszych
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
dzisiaj, 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadka
w sobotę, godzina 08:47 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
dzisiaj, 08:16 Gmina Biłgoraj
Radni podzielili obowiązki
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższą emeryturę w kraju
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w środę, godzina 08:01 Rogale
Aneta przegrała walkę z chorobą
w środę, godzina 13:57 Biłgoraj
Potrącenie na przejściu. Piesza trafiła do szpitala
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w środę, godzina 12:12 Biłgoraj
Wakat w starostwie
we wtorek, godzina 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Dwie kolizje w ciągu kilkudziesięciu minut
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
3 maja 2024 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl