Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.02.22 16:31

Złapie oddech. Dutkiewicz: Wrocław osiągnie europejskie normy jakości powietrza

W ciągu pięciu lat zredukujemy liczbę palenisk węglowych we Wrocławiu tak znacząco, że nie będziemy przekraczać europejskich norm dotyczących zanieczyszczenia powietrza ? powiedział w czwartek PAP przebywający w Brukseli prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Złapie oddech. Dutkiewicz: Wrocław osiągnie europejskie normy jakości powietrza
Złapie oddech. Dutkiewicz: Wrocław osiągnie europejskie normy jakości powietrzaFot. Komitet Regionów UE

Samorządowiec był uczestnikiem panelu "inspirujący samorządowcy" na konferencji "Z Paryża do Katowic: przyśpieszenie w kierunku dekarbonizacji miast" zorganizowanej w Brukseli przez Europejskie Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii.

Wrocław przystąpił do zainicjowanego w 2008 r. przez Komisję Europejską porozumienia w ślad za innymi samorządami, które dobrowolnie zobowiązały się do osiągnięcia, a nawet przekroczenia celów unijnych w zakresie klimatu i energii. Porozumienie zrzesza obecnie 9,2 tys. samorządów z państw UE.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Dutkiewicz, Wrocław będzie w tym gronie aktywny. "Jesteśmy w trakcie przygotowywania naszego programu energetycznego. Stopniowo wpiszemy do niego cele stawiane przez miasta na poziomie europejskim" ? wyjaśnił.

Dodał, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat jakość powietrza w stolicy Dolnego Śląska poprawiła się dwukrotnie, ale sporo zostało jeszcze do zrobienia. Przypomniał, że tak jak w przypadku innych polskich miast również we Wrocławiu ok. 70-80 proc. zanieczyszczenia powietrza pochodzi z ogrzewania węglowego. "W zachodniej Europie tym +elementem zanieczyszczającym+ jest transport samochodowy, czyli silniki spalinowe, u nas to jest jakieś 23 proc. zanieczyszczeń. Reszta to wciąż przestarzały system ogrzewania" - zauważył.

W jego ocenie choć polski model jest "przestarzały", to w tej chwili obserwujemy zmianę i ludzie zaczynają rozumieć, że np. palenie ekogroszkiem jest szkodliwe.

"Wzrost świadomości społecznej jest błyskawiczny, w bardzo szybkim tempie nadrabiamy cywilizacyjne zaległości. Ekogroszek to najgorszy rodzaj miału węglowego, zlepiony jeszcze trującym spoiwem. On się nazywa +eko+, bo jest ekonomiczny, czyli tani, a w rzeczywistości jest to trucizna wsypywana legalnie do palenisk" - zaznaczył.

Zauważył, że w Polsce "tematem numer jeden" w dziedzinie ochrony środowiska jest smog, z którym Europa Zachodnia już się uporała. Teraz tzw. Stara Unia skupia się na silnym ograniczaniu zużycia energii i przesuwaniu gospodarek w kierunku czystych źródeł, które zastępują węgiel.

"Równocześnie wszystkie duże miasta w Polsce, mniejsze pewnie też, realizują intensywne projekty termomodernizacji, żeby ograniczyć użytkowanie energii. Jest też program dotyczący elektromobilności. Jeszcze nie wiadomo, czy on nabierze tempa, ale zamiary są interesujące. To jest rzeczywiście pewien obszar, w którym Polska może stać się liderem światowym" ? ocenił Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że wszystkich tych zmian nie da się zrobić bezkosztowo, dlatego Porozumienie Burmistrzów odgrywa tu istotną rolę ze względu na swoje powiazanie z Komisją Europejską. Jak powiedział, strumień pieniędzy europejskich powinien "bardziej przechylać się w tę stronę", a inwestycje ostatecznie wygenerują nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe.

Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że przynajmniej 20 proc. całkowitego budżetu UE na lata 2014-2020 przeznaczono na projekty związane z klimatem.

Uczestniczący w czwartkowej konferencji szef Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz podkreślił, że inwestycje w ramach polityki spójności w efektywność energetyczną, energię odnawialną i zrównoważony transport publiczny mają kluczowe znaczenie dla ekologizacji gospodarki europejskiej.

"Dlatego Komitet Regionów - wraz z kilkoma innymi europejskimi stowarzyszeniami regionów i miast - uruchomił w ubiegłym roku koalicję tych, którzy uważają, że polityka spójności musi być silna, bardziej skuteczna, widoczna i dostępna dla każdego regionu i miasta" - zaznaczył. Chodzi o przyszłe rozdanie środków unijnych, m.in. na inwestycje w infrastrukturę i wspieranie przedsiębiorczości, które będzie obowiązywać po 2020 r.

Spotkanie przedstawicieli Porozumienia Burmistrzów odbywa się na niespełna 10 miesięcy przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach (COP24), na którym zostaną podsumowane dotychczasowe działania na rzecz osiągnięcia porozumienia paryskiego. Stronami porozumienia z Paryża są władze krajowe. One też poinformują w Katowicach o przygotowaniach do następnej rundy zobowiązań na 2020 r. Rola samorządów jest w tym przypadku wspomagająca.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska złamała prawo UE, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Natomiast premier Mateusz Morawiecki poinformował o starcie rządowego programu "SMOG STOP". Pilotażowy program termomodernizacji domów ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce. Rząd zakłada, iż wygra walkę ze smogiem w dziewięć lat.

Z Brukseli: Mateusz Kicka (PAP)

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 337

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:50 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
w niedzielę, godzina 10:55 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 08:16 Biłgoraj
Baletnice w MDK
w poniedziałek, godzina 18:00 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
dzisiaj, 08:03 Józefów
Sieć wodno-kanalizacyjna do modernizacji
w środę, godzina 10:29 Biłgoraj
Marsz na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 17:44 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w piątek, godzina 08:23 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
we wtorek, godzina 19:51 Lublin
Michał Mulawa poza Zarządem Województwa Lubelskiego
w środę, godzina 13:23 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w środę, godzina 09:29 Stara Wieś
Kilka godzin po zdaniu egzaminu stracił prawo jazdy
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Motocykliści opanują Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 23:02 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
we wtorek, godzina 13:39 Dereźnia
Pożar sceny przy stadionie
w środę, godzina 15:11 Wola Dereźniańska
Challenge dla Anety
w poniedziałek, godzina 12:22 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
25 kwietnia 2024 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
w sobotę, godzina 08:19 Józefów
Rowerem przez Roztocze
1 maja 2024 Józefów
38 chętnych na zakup ursusa
Minął termin składania ofert na zakup ciągnika marki Ursus, który służył do prac leśnych w Nadleśnictwie Józefów. W postępowaniu wzięło udział 38 chętnych do zakupu pojazdu.
29 kwietnia 2024 Powiat
Mieszkaniec powiatu zginął w wypadku w Niemczech. Ruszyła zbiórka na sprowadzenie ciała
30 kwietnia 2024 Smólsko Duże
Nie żyje potrącona rowerzystka
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl